Hikaye Avcısı

Eduardo Galeano, Latin Amerika’nın ünü dünyaya taşmış en ünlü yazarlarından biri. Adı her daim başkaldırı, hüzün, tutku, futbol ve kardeşlikle birlikte anıldı. Gazetecilikle başladığı kariyerini edebiyat dünyasında taçlandırdı. Yaşamı boyunca sömürenlerin ve diktatörlerin karşısında, ezilenlerin yanında durdu. Eserlerinde sade fakat çarpıcı bir üslup kullandı fakat hamasetten uzak oluşu metinlerini değerli kılan en önemli unsurlardandı. Günümüzde giderek azalan aydın boşluğunu çok az isimle beraber dolduran isimlerdendi. Bu dünyadan gitmiş olsa da, aynı boşluğu eserleriyle doldurmaya devam ediyor.

Hikaye Avcısı, yazarın küçük hikayelerinden oluşan bir kitap ve ilk kez Türk diliyle yayınlanıyor. Geçmiş yüzyılda yaşanan onca şiddet ve eşitsizliği yine kendine has diliyle anlatırken, öte yandan da sevgi ve mizahı da elden bırakmıyor yazar. Her direnişçi gibi her şeye rağmen umuda sarılıyor ve yine her şeye rağmen insanlığa olan inançtan uzak durulmaması gerektiğini hissettiriyor satırlarında.

İnsana ve insanlığa inanan her sanatçının düsturu vicdan olagelmiştir. Galeano, her eserinde olduğu gibi bu kitapta da vicdanını konuşturuyor; gerçek yaşam öykülerine, efsanelere ve ayrıntılara sürüklüyor okuyucuyu.

Yazarın ölümünden önde büyük bir titizlikle kaleme aldığı kitabın içerisinde tasarladığı ancak yayınlayamadığı eseri Karalamalar”dan seçkiler de yer almakta. Süleyman Doğru’nun dilimize çevirdiği kitabı okurlarla Sel Yayıncılık buluşturuyor.

CEVAP VER