Anlatış

Ursula K. Le Guin‘in yazdığı ve Bilimkurgu Klasikleri kategorisinde yer alan Anlatış, İthaki Yayınları tarafından yine okurlarla buluşturuluyor. Kemal Baran Özbek’in dilimize çevirdiği eser, türün okuyucuları için mutlaka bilinmesi gereken, Locus En İyi Roman Ödülü almış kitaplardan biri.

Yazarının kaleme aldığı son bilimkurgu romanı olan Anlatış, din ve diğer önyargıların da sorgulandığı politik bir eser. Ötekilik ve iletişim gibi kavramları içerirken edebi bir temelde ilerliyor ve aslında odağına hikaye anlatıcılığını koyuyor. Yüzyıllardır birçok toplumda farklı şekillerde yapılsa da aynı amaca hizmet eden hikaye anlatıcılığı ile birer ayna tutuyor okuyucularına.

Hikaye anlatıcılarını merak eden, edebiyat ve tarihle kendini yoğuran Sutty’nin Aka gezegenine yaptığı yolculuğa konuk oluyoruz kitapla birlikte. Sutty, baskıcı bir yönetim altında yiten değerleri ve her şeye rağmen bu baskıya direnenleri merak ediyor bir yandan da. Gittiği yerle geriye bıraktığı yerleri mukayese ettiğinde ise aradaki farkın korkutucu olduğu gerçeği ile yüzleşiyor. Elbette ki benzerliklerin de mevcut olduğunu görüyor ve bunların uzun düşünmeler doğurduğunu fark ediyor.

Gerçeğin peşine düşüldüğünde karşılaşılanları ve sonuçları anlayıp dinlemenin keskin yolculuğunu aktarıyor bize eser. Le Guin’in anlatısı ve kurgusu ile bir klasiğe yaraşır hüviyete bürünen roman, bugünün dünyasına dair ipuçlarına ulaşmamızı da kolaylaştırıyor.

CEVAP VER