Manifesto

Bu Cuma günü sinema salonlarımızda gösterim bulacak “Manifesto”, bu yıl İstanbul Film Festivali Uluslararası Seçkisi içerisinde yer alan filmlerden biriydi. Sanatsal teması ve kurgusu, yapımı diğer filmlerden ayırıyor ve yeni yüzyılın sanat akımlarına yakınlık duyanlar için özgün bir çalışma olarak göz dolduruyor film.

Manifesto

Geçtiğimiz yıllarda oynadığı rollerle 2 kez Oscar Ödülü alan Cate Blanchett, bu projede çok çarpıcı bir şekilde yer aldı: Tam 13 farklı karakteri oynayarak adeta alanında bir gövde gösterisi yaptı oyuncu.

Fütürizm, Dadaizm, Minimalizm ve Pop Art gibi sanat akımlarına dair manifestolardan oluşuyor film. Bu minvalde öğretmen, işçi, borsacı, spiker ve evsiz gibi birbirleriyle alakalı olmayan karakterlerin monologlarını izliyoruz.

Manifesto

Filmin yönetmeni Julian Rosefeldt ve kendisi aynı zamanda senaryoya da imza atan isim oldu. Oyunculuklarda ise yukarıda sözünü ettiğimiz Cate Blanchett başta olmak üzere Erika Bauer, Carl Dietrich, Ralf Tempel, Andrew Upton ve Ruby Bustamante gibi oyuncular var.

Alternatif film ya da temalara ilgi duyanların ve ayrıca sanatseverlerin benimseyebilecekleri bir eser olarak değerlendirebiliriz filmi.

CEVAP VER