Halil İnalcık’ın Merceğinden Tarih Bilinci

Halil İnalcık, tarih alanında ülkemizin yetiştirdiği en büyük değerdir. Osmanlı tarihi konusunda dünyadaki en yetkin isimdir ve “Tarihçilerin Kutbu” sıfatı ile anılır. Aynı isimli bir röportaj kitabında bunun öyküsüne yer verilmiştir… Gençliği arşiv ve üniversitelerde geçen, her daim çok çalışan ve çok üreten İnalcık, aralarında İlber Ortaylı’nın da bulunduğu birçok değerli öğrenci yetiştirmiştir. Yurt dışı ve yurt içindeki üniversitelerde yaptığı çalışmalar nice tarihçiye ilham olmuş ve yön vermiştir. Ölümünün ardından aynı durum devam etmekte ve eserleriyle ışık saçmaktadır.

“Halil İnalcık’ın Merceğinden Tarih Bilinci” kitabı, Münir Üstün, Zeynep Tuğçe Özcan, Adem Şenel, Barış Tut ve Hatice Dursun’un katkıları ile oluşturuldu. Ünlü tarihçinin verdiği röportaj, söyleşi ve yazılarından alıntılar yapılarak “Tarih Bilinci” çatısı altında toplandı.

Kitabın toplamında tarih eleştirisinin nasıl ve hangi yöntemlerle yapılması gerektiği anlatılıyor. Halil İnalcık’ın gözünden bugünün kültürsüzlüğü, siyasi konjonktürü ve bunların kötü bir şekilde etkilediği ekonomiye bir bakış atarak, bakış açılarının köklü bir şekilde değişmesi gerekliliğine vurgu yapılıyor. Geleneksel tarihçilik üzerinden yürütülen algının sonuçları verilen örneklerle aktarılıyor okurlara.

Profil Kitap’tan yayınlanan eser, tarihi en doğru yerden anlamak isteyen tarih okurları için güzel ve etkin bir kaynak.

CEVAP VER