Yıl 501 – Fetih Devam Ediyor (Noam Chomsky)

Noam Chomsky, ünü tüm dünyaya taşmış bir profesör. Sosyoloji, siyaset, dil-bilim ve psikoloji gibi alanlarda eserler veren ve en önemlisi muhalif ve aydın kimliği ile çok sayıda insana yön veren biri. Kitaplarında dünyanın nasıl işlediği, daha doğrusu nasıl işletildiği konusunda zihin açıcı tespitler yapan ve özellikle kitap haline gelen röportajları takip edilmesi gereken bir yazar. İçerisinde yaşadığı ve dersler verdiği ABD ‘de, sistemi tam da merkezinden eleştirebilme cesaretiyle de takdirimizi toplamaya devam ediyor. “Yıl 501-Fetih Devam Ediyor”, yine bir sistem ve ABD-Avrupa eleştirisi olarak okurların ilgisini çekebilecek kalibrede.

Geçmişte Avrupa ve Amerikalıların çıkardıkları savaşları, sebep oldukları ölümleri hatırlatan yazar, durumda çok da bir değişiklik olmadığının altını çiziyor. Son dünya savaşının ardından süper güç olarak konumlanan ABD’nin her türlü insanlık dışı yöntemi kullanarak aynı oyunu sürdürdüğünü ifade ediyor anlattıklarıyla.

Siyasetin savaş, ölüm ve sömürüden beslenmesi insanlığın en büyük sorunu. Bunun uğruna verilen sayısız mücadelenin başarı sağladığı söylenemez belki ama farkındalık düzeyini artırmak her bilinçli bireyin görevidir. Noam Chomsky, yaşayan düşünürler içerisinde en çok alıntılanan kişi olarak büyük bir yardımcı hüviyetinde.

Mengü Gülmen’in Türkçeye çevirdiği kitap, İthaki Yayınları tarafından okurlara ulaşıyor.

CEVAP VER