Anatol Türküleri 1896

Bu topraklarda yüzyıllar boyunca çok sayıda medeniyet yaşadı. Her birinden kalan maddi ve manevi miras üzerinde yaşamımızı sürdürürken, bize kalan en temiz değerler arasında türküleri gösterebiliriz kolaylıkla. Türküler yaşanmışlıkları en derin ifadelerle nesilden nesle aktarır; Neşet Ertaş’ın söylediği “Nerde bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur” sözü onlar hakkında söylenmiş en etkileyici sözlerden biridir.

Stavros Stavridis, bu ülkede yaşayan Rum asıllı yazarlardan biri. Yaşadığı dönemin tüm sıkıntılarına rağmen türkülerin peşinden koşmuş ve türkülerin devletlerin birbiriyle olan kavgalarından azade birer ortak kültür olduğu bilinciyle hareket etmiş biri. “Anatol Türküleri 1896” isimli eserinde memleketinin Türkçe söylenen türkülerinden bir derleme ortaya çıkarmış.

Kitap, “Türkülerin Türkçeye Transkripsiyonu Hakkında Notlar”, “Anatol Türküleri”, “Bir İki Söz”, “Türküler”, “İşbu kitaba müşteri yazılmaya rağbet buyuran zevatın esamesidir”, “Sonsöz” ve “Sözlük” başlıklı bölümlerden oluşuyor.

Ari Çokona ile Evangelia Balta’nın hazırladığı kitap Literatür Yayıncılık tarafından okurlara ulaşıyor. Türkü ve tarihle ilgilenen, popüler kültürden farklı bir mecraya uzanmak isteyenler için türkü tadında bir kitap olarak önerebiliriz.

CEVAP VER