Nasıl Mutlu Olunur ?

“Nasıl Mutlu Olunur?”, çok kişinin bu şekilde ya da başka ifadelerle kendine ve başkalarına sorduğu sorulardan biri. Buna cevap olarak verilmiş sayısız yöntem vardır; bunun formülünü bulduğunu iddia eden sayısız kişi geçmiştir yeryüzü üzerinden. Muhtemelen dünya döndüğü sürece de soran ve cevap arayıp bulanlar hiç eksik olmayacaktır.

Lee Crutchley’in yazdığı “Nasıl Mutlu Olunur?” kitabı, “En Azından Nasıl Daha Az Üzgün Olunur?” parantezi ile sunuluyor. Bunun göze çarpan bir ibare olduğunu dile getirmek mümkün zira daha az üzgün olmayı başarabilmenin mutluluk kadar önemli olmadığını kimse iddia edemez.

Kitapta ayrıca hiçbir kitabın bir insanı iyileştirmek ya da mutlu etmek gibi bir sihir yaratamayacağının, bunun için gereken cevherin insanın kendi içinde bulunduğunun altı çiziliyor. Misyon olarak okuyucusunu yazıp çizmek gibi yöntemlere yöneltmeyi ve mutlu olduğu kaynakları hatırlatmayı benimsemiş yazar.

Mutluluk arayışının içsel huzur ve kendinde olanlara anlam katarak doğru yöne evrilebileceğini biraz olsun fark edenler için tecrübe edilebileceğini söyleyebiliriz bu eserin.

Dilara Anıl Özgen’in çevirdiği kitap, Pegasus Yayınları tarafından yayına hazırlandı.

CEVAP VER