Tenedos Bozcaada

Bozcaada son yıllarda ülkemizdeki en popüler yerlerden biri oldu. Rüzgarı, üzüm bağları, denizi, dar sokakları, taş evleri ve kültürü ile başka bir yaşamın da mümkün olduğunu hatırlatan bir ada burası. Müdavimi olup adaya yerleşen kişi sayısında da hızlı bir artış oldu. Masalsı anlar yaşatan, çevre duyarlılığında öncü adımlar atan, sanat için ilham kaynağı olan adanın köklü bir geçmişi de var ayrıca.

“Tenedos Bozcaada”, ada kültürü ve adanın bilinmeyen yönlerinin yer verildiği bir kitap. Bülent Akgezer tarafından kaleme alındı ve Yitik Ülke Yayınları aracılığı ile okuyucularına ulaşıyor. Bozcaada’yı ziyaret etmeyi düşünen ya da ziyaret edip de hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için önemli bir kılavuz olabilecek kapasitede.

Bulunduğu konum itibariyle geçmişte stratejik öneme sahip olan ada, uğrunda savaşılacak dönemler görmüş; kimi zaman sığınacak bir liman olmuş her anlamda. Bugünse en güzel hülyalara, en güzel anılara ortam sağlayan bir mutluluk diyarı.

Gezip gördüğü yeri tam manasıyla hissetmenin ancak bilgi sahibi olunarak kabil olabileceğini bilenler için kitabın güzel bir kaynak olacağını söyleyebiliriz.

CEVAP VER