Kuruyemiş Ansiklopedisi

“Kuruyemiş Ansiklopedisi”, bu yılın en ilginç kitaplarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bir kuruyemiş firması olan Tadım’ın finanse ettiği proje çerçevesinde ve Raşit Çavaş yönetmenliğindeki 33 yazarın kolektif çabası ile hazırlanmış bir ansiklopedi.Yayın kurulunda ise Ayşe Nilhan Aras, Hikmet Nazlı Pişkin ve Zeynep Göçmen Eryük görev alarak kitabın bir buçuk yıl içerisinde tamamlanmasını sağlamış.

Kitap, kuruyemiş hakkındaki tüm tarihi ve kültürel geçmişi detaylı bir şekilde aktarıyor okurlarına. Mitolojinin gizeminde, tarihi kişiliklerin tabağında, izlediğimiz spor müsabakalarında, bir sehpanın süsünde ya da sanatın müzik, tiyatro ve edebiyat gibi dallarında tanıyoruz kuruyemişi.

Bazen bir atıştırmalık olarak düşündüğümüz, bazen sağlığımız için ilaç niyetine tükettiğimiz ya da bir sohbete yaren ettiğimiz kuruyemişin akla gelebilecek her halini anlatıyor eser. Dilimizde ve hatta yaşayışımızda ne denli yer kapladığını gözler önüne sererek hafif bir şaşkınlığa uğramamıza neden oluyor.

Çok sayıda yazarın katılımı ile tek başına bir arşiv niteliği kazanan bu özgün çalışmayı okuyucularla buluşturma görevini ise Overteam Yayınları üstlendi.

CEVAP VER