Ne Biliyorsam Hepsini Anaokulunda Öğrendim

New York Times’in “Çok Satanlar” listesi, dünyanın her yerindeki yayıncı ve okurların baz aldığı önemli bir referans. Bu listeye giren her eser kalıcı bir ün kazanarak klasik haline dönüşüyor. Bundan yirmi beş yıl önce yazılan “Ne Biliyorsam Hepsini Anaokulunda Öğrendim” de söz konusu başarıyı yakalayabilen kitaplardan biri olmuştu.

Aradan geçen bunca zamanın ardından, kitabın yazarı Robert Fulghum eser üzerinde paylaştıklarını yeniden inceleyip değerlendirdi ve yeni fikirlerle eklemeler yaptı. Ayrıca yeni bir önsöz yayınlayarak bugünün okuyucularına seslenmiş oldu.

Kitabın ana teması, hayattaki küçük detaylara karşı yeni bir bakış açısı geliştirebilmek. Sevgi, hayat, ölüm, hüzün ve sevinç gibi hepimizin ortak duyguları hakkındaki görüşlerini iletiyor yazar. Bunu bir kutu pastel boyanın oluşturabileceği sihir gibi örneklerle ve yaratıcının doğasıyla ilişkilendirerek yapıyor aynı zamanda.

Hayatın bir yandan kolaylaşırken, bir yandan da farklı tezahürlerle zorlaştığı günümüzde detaylara sığınabilmeyi sağlayacak yöntemler bulmak daha da önem kazanmış durumda. Eski etkisine yapılan güncellemelerle bu misyonu yeniden üstlenmiş oluyor kitap.

“Sıradan Şeyler Üzerine Sıra Dışı Düşünceler” alt başlığı ile yayınlanan kitabı dilimize Canan Kim çevirdi. Altın Kitaplar’dan çıkan eser, detayları önemseyenlerce değerlendirilebilir.

CEVAP VER