İnsan Varlığının Anlamı

“New York Times Bestseller” gibi bir etiketle geniş okuyucu kitlesine ulaşan “İnsan Varlığının Anlamı”, bir Edward O. Wilson kitabı. Aldığı iki Pulitzer Ödülü ile saygın bir kariyer elde eden yazar, yaşayan yirmi büyük bilim adamından biri olarak kabul ediliyor.

Kitabı Türkçeye çeviren isim Zeynep Sezer. Yayına hazırlayan ise Olvido Yayınevi oldu. Kapakta “İnsan türü nasıl ortaya çıktı ve bu tür niye var?”, “Evrende özel bir yerimiz hatta bir kaderimiz var mı?” ve “Nereye gidiyoruz ve belki de en zor soru: Neden?”  ibarelerine yer verilmiş.

Yazarın en felsefi kitabı olarak da önem kazanan İnsan Varlığının Anlamı, varoluş ve gelecek hakkında merak edilenlere bilimsel açıdan cevap vermek gibi bir misyon üstleniyor. Bugünün insanının anlaşılmasını kolaylaştırabilmenin türlerin biyolojik evrimi ve tarihten önceki şartlarının irdelenmesi ile mümkün olabileceğinin altını çiziyor.

Tarihte bilimsel yöntemlerin yanısıra tarih, hukuk ve sanat gibi dallarla da insan türünün anlaşılmaya çalışıldığını ancak başka ihtimaller de mevcutken neden şimdiki haliyle yapılandığına net bir cevap verilemediğini belirtiyor Wilson. Bu cevabı bulabilmek için hangi süreçte oluştuğumuzu ve ilgili şartları incelemek zorunda olduğumuzu iddia ediyor tezleriyle.

Varlığımızı anlamanın en makul yönteminin bilim olduğundan emin olanlar için bir bilim adamı tarafından yazılmış ve vakit ayırılabilecek bir eser.

CEVAP VER