Kuyucaklı Yusuf 80 Yaşında

Sabahattin Ali , bu topraklarda yetişen en iyi yazarlardan biriydi ve faili meçhul bir cinayet sonrasında yaşamını yitirişinin ardından onlarca yıl geçmesine rağmen aynı durum geçerliliğini koruyor. Bu, sanatın ve sanatçının eserlerle birlikte yaşadığı ve hep yaşayacağına dair görüş ve söylemin ne kadar haklı olduğunun da bir göstergesi.

Onun popülerliğini hala koruyan ve filme de konu olan “Kuyucaklı Yusuf” romanı, bu kez özel bir baskı ile “Kuyucaklı Yusuf 80 Yaşında” başlığı ile okurlara ulaşıyor. Ayfer Tunç editörlüğünde Yapı Kredi Yayınları ’ndan çıkan kitap, aradan geçen 80 yılın ardından kütüphanelerde yerini alacak.

Sabahattin Ali toplumcu bir yazardı ve eserlerinde bunu fazlasıyla hissettirirdi. Kuyucaklı Yusuf da onun bu özelliğini ve topluma bakışını vurgulayan romanlarından biri olarak düşünülebilir fakat bu roman özelinde siyasi bir yaklaşımdan çok romantik bir tavır içerisinde olduğu söylenebilir.

Roman, günün şartları içerisinde var olan toplumsal yapı ve ezilen halk çerçevesinde işliyor karakterlerini. Durumu bugünle karşılaştırdığımızda bu özün çok da değişmediğini, sadece odakların yer değiştirdiğini rahatlıkla görebiliyoruz.

Tüm Sabahattin Ali eserleri gibi bu roman da bir kez daha okunmayı hak eden cinsten. Bu aynı zamanda ustayı anmanın bir başka yolu bizim için.

CEVAP VER