Kahramanın Sonsuz Yolculuğu

“Hero With A Thousand Faces” ya da dilimize çevrilen ismiyle Kahramanın Sonsuz Yolculuğu, efsaneler arasında gösterilen kurgu kitaplardan biri. Bütün dünyada bir kült haline gelen Star Wars serisine ilham olması bile tek başına yeterli bir referans. Psikoloji ve mitoloji arasındaki bağı vurgulayan eser, bu anlamda türünün en iyisi olarak kabul ediliyor. Joseph Campbell’in yazdığı kitap, bu kez İthaki Yayınları’ndan çıktı ve Sabri Gürses çevirisi ile okurlara ulaşıyor.

Joseph Campbell, kitabı kaleme alma amacını net örnekleri bir araya toplamak ve anlam arayışına bir cevap vererek mitoloji ile din kullanılarak çarpıtılan gerçekleri aydınlatmak olarak açıklıyor. Simgelerin dilinin kullanılmasının öğretilerin ışığa kavuşması için elzem olduğunu ve bunun tek etkin yolunun psikanalizden geçtiğini vurguluyor. Ayrıca onun nihai bir araç değil bir yaklaşım olarak ele alınmasının hikayelerle simgelerin dilini çözmekte en yardımcı yöntem olacağını söylüyor yazar.

Kahramanın Sonsuz Yolculuğu , bugüne dek sayısız insanın hayatına pozitif katkıda bulunması ile de ün yapmış ender eserlerden biri. Bu deneyimi henüz yaşamamış okurların kütüphanelerinde yer açmaları gereken bir eser olarak nitelendirebiliriz son kertede.

CEVAP VER