Golem – Gustav Meyrink

” Golem “, fantastik edebiyat türünün klasikleri arasında sayılan bir eser. Gerçek ve düş, beden ve ruh, bilinç dışı ve bilinç gibi insana dair kavramların bir arada olduğu, usta bir şekilde kurgulanmış bir roman.

Prag’ın bir Yahudi Mahallesi’nde yaşayan Athanasius Pernath isimli bir karakter ekseninde ilerliyor kitap. 19. yüzyılın sonlarında taş kesim ustası olarak çalışan Pernath, gizem dolu bir ziyaretçinin ardından kendini türlü sorgulamalar içerisinde bulur. En büyük merakı, yaşadığı mahalleye 33 yılda bir gelen Golem isimli yaratıkla muhatap olup olmadığıdır. Bu ziyaret sonrasında kendini sanrı ve entrikaların ortasında görecek ve hayatı karmakarışık bir hal alacaktır.

Kitabı kaleme alan Avusturyalı yazar Gustav Meyrink, özgün tarafı ile öne çıkanlar arasındaydı. Sürükleyici bir dil kullanan yazar, eserlerinde Yahudi kültürüne olan hakimiyeti ve işleyişi ile de dikkat çekmişti. Üstelik kendisi Yahudi değil bir Budist idi.

Yazarın bu başyapıtı, Golem , bu kez Can Yayınları tarafından, Sami Türk çevirisiyle yayınlandı. Klasik eserlere ilgi duyan ve kitabı okumamış olan kitapseverlerin listelerine ekleyebilecekleri bir kitap olarak önerebiliriz.

CEVAP VER