Venüslü Kadınların Serüvenleri – Sevgi Soysal

Sevgi Soysal, çok genç denilebilecek bir yaşta, 40 yaşında hayatını kaybeden bir yazar. Kısa ömrüne birçok eser ve ödül sığdırdı. 1962 yılında yayınlanan “Tutkulu Perçem” ile edebiyat dünyasına adım attı ve çalıştığı TRT Ankara Radyosu’na yazdığı öykülerle de dikkatleri üzerine çekti. Yazdığı ilk romanla TRT Sanat Ödülleri Yarışması’nda Başarı Ödülü aldı. İlerleyen yıllarda aldığı ödüllerden biri de Orhan Kemal Roman Ödülü oldu. Öykü, çeviri, oyun yazarlığının yanısıra bazı gazetelerde yazdığı makalelerle de üretken bir profil çizdi.

Özgün bir yazardı Sevgi Soysal ve didaktik olmadan verdiği sosyal/toplumsal mesajlarla ilgi çekerken, zaman zaman dönemin politik rüzgarından da nasibini aldı. Kadın sorunlarını henüz o yıllarda ele alan, sorgulayan ve bunları paylaşan yanı ile hatırlandı aradan geçen bunca zaman içerisinde.

“Venüslü Kadınların Serüvenleri”, yazarın TRT’deki görevi sırasında kaleme aldığı yazı, makale ve oyunlarından oluşan bir derleme. 6 yıllık bir süreçte yazarın politik ve feminist çizgisinin de belirginleştiğini gösteren bir bütün olarak da değerlendirilebilir.

İletişim Yayınları’ndan çıkan kitabı İpek Şahbenderoğlu derledi. Aynı yayınevinin “Sevgi Soysal Bütün Eserleri Dizisi” kapsamında yayınlanan kitap, yayını takip edenler için yeni bir kaynak işlevi görecek.

 

CEVAP VER