Türkiye’nin 1960’lı Yılları

Türkiye’de sosyal ve siyasi hayatın hiçbir zaman stabil ya da istikrarlı bir ivme gösterdiği söylenemez. Cumhuriyet’in kurulmasından itibaren bu ülke genel itibariyle çalkantılı dönemlere sahne oldu. Siyasi ve ekonomik krizler tarihi açısından gayet zengin ve yine benzer bir konumda yer tutarak varlığını sürdürüyor. Bu geleneğin temellerinin atıldığı en büyük unsurlar ise darbe dönemleri ve bunların doğurduğu sonuçlar.

“Türkiye’nin 1960’lı Yılları”, o yıllarda yaşananları içeren yazılarıyla bugünün okurlarına ışık tutarken, dönemin tanıklarına da hatırlatmalar yapıyor. Tarihler, isimler ve olaylar etrafında ne çok şeyin yaşandığı bir kez daha gözler önüne seriliyor.

Cemal Gürsel, 27 Mayıs, Devrimci hareketler, Mehmet Ali Aybar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, İşçi sınıfı, Kürt hareketi ve daha birçok isimle odağın hareketlerini inceleyen eser, ayrıca sosyal hayata ilişkin anekdotlara da yer veriyor.

Bütün bu isim ve olguları okurlara aktaran ise tek bir yazar değil. Birçok yazarın düşüncelerini kaleme aldığı bir derleme olan eser, bu sayede farklı bakış açılarından bir yelpaze meydana getiriyor.

Mete Kaan Kaynar’ın derlediği kitap, İletişim Yayınları tarafından yayına hazırlandı.

CEVAP VER