Son Hediye

Etnik kimlik, dünyadaki ayrılıkların belki de ilk sırasında yer alıyor. Hepimiz bir yörenin kimliği ile hayata başlıyor ve diğerlerinden ayrılarak belirli bir topluluğun üyesi oluyoruz. Ne yazık ki bu fark bazı kültürler arasında derinleşiyor ve dünyadaki savaşların birçoğunda etnik kimlik düşmanlık gerekçesi olarak öne sürülebiliyor. Bugün dünya üzerinde silahlı ya da silahsız birçok çatışmanın en önemli nedenlerinden biri bu.

” Son Hediye “, aile ve etnik kimlik gibi konu ve kavramları didikleyen bir yüzleşme romanı olarak dikkat çekiyor. Afrikalı bir göçmen olan Abbas’ın İngiltere’de yaşarken geçmişiyle yüzleşmesi ve bu sırada bir anlatıcıya dönüşmesi üzerinden yol alıyor roman. Eşi ve çocuklarından sakladığı sır ortaya çıktığında gerçek, hayal, etnik köken ve daha birçok şeyin esnekliği ortaya çıkıyor. Tüm yaşananların zihinde bıraktığı etki net bir şekilde fark edildiğinde, anlatıcı olmanın yararı daha iyi anlaşılıyor.

Kitap, katmanlı yapısı ile yazarı Abdulrazak Gurnah’ın övgüler almasını sağlayan bir eser oldu. Bu denli çetrefilli bir konu içerisinde böyle yansımalar yaratmak kolay değildir ve bu anlamda da ilgiyi hak ettiğini söyleyebiliriz eserin.

İletişim Yayınları’ndan önümüzdeki hafta çıkacak kitabı dilimize çeviren isimse Müge Günay.

CEVAP VER