Kolektif İstanbul – Pastırma Yazı (Plak)

Balkan müziği yaparak yıllardır albümleriyle ve başarılı sahne çalışmaları ile hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinen Kolektif İstanbul grubu, günden güne daha fazla popüler oluyor. Ülkemizde çok sayıda Balkan göçmeninin yaşıyor olması ve bu müzik türüne duyulan ilginin de bunda payı büyük. Grubun “Pastırma Yazı” isimli albümünün plak versiyonu önümüzdeki günlerde piyasada olacak ve bunun takipçileri için iyi bir haber olduğunu söyleyebiliriz.

Kolektif İstanbul-Pastırma Yazı-en yeni şarkılar-2

Albümde toplam 12 şarkı mevcut. İlk bölüm söz ve müziği anonim bir parça olan “Hamamcı Teyze” ile başlıyor. İkinci eser “Nihavend Longboard” ve Kemani Kevser Hanım tarafından üretilmiş. Ceylan Ertem’in sözlerini yazdığı “Acımadı Yine” şarkısının müziği Hristov Krassimir’e ait. Ardından “Pastırma Yazı (L’ete Indien)” geliyor ve bu eserin sözleri Graham Stuart Johnson ile Vito Pallavicini tarafından yazılmış. Müziği ise Salvatore Cutugno ile Pasquale Losito ortaklığı ile yapılmış. Beşinci eserin ismi “Cissy Strut”; sözü ve müziği Joseph Modeliste, Arthur Lanon Neville, Leo Paul Nocentelli ve George Joseph Porter JR’ye ait. Bölümün kapanış eseri ise “Kürdili Hicazkar Longa” ve bir Kemani Sebuh çalışması.

İkinci bölüm “Beyaz Yunus (Oum Le Dauphin Blanc)” eseriyle başlıyor ve sözleri Jean Drejac, müziği ise Michel Legrand’a ait. Tamer Karaoğlu eseri “Tamersko Horo”, ikinci şarkı olarak seçilmiş. “Tilki Köçek”, albümün ikinci anonim şarkısı. “(Come On Baby Do The) Balkan Boogie”, dördüncü sırada ve bir Stian Carstensen bestesi. Beşinci sırada “Kalpazan Havası” var ve bestesi Richard Laniepce’ye ait. Kapanış parçası ise Leşkov Köçek” ve o da anonim bir beste.

CEVAP VER