Zülfü Livaneli – Elia ile Yolculuk

Zülfü Livaneli sanatın birçok alanında yaptığı çalışmalardan en az biri ile hayatımıza girmiştir. Her birinde üretkenliğini konuşturması ve bundan hala bir şey kaybetmemesi ise hem kendisi, hem de bizim için çok büyük kazanç.

Sanatçının son eseri “Elia ile Yolculuk”, önümüzdeki günlerde kitabevleri ve internet üzerinde satışta olacak. Karakarga Yayınları tarafından yayınlanacak eserde aynı zamanda M.K. Perker’in illüstrasyonları yer alıyor.

Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden dünyaca ünlü yönetmen Elia Kazan ile Zülfü Livaneli arasındaki bağ üzerine kurulan kitap, muhtemelen bazı tartışmaları da beraberinde getirecek.

Kayseri’de doğan Elia Kazan, daha sonra ABD’ye gitmiş ve sinema sektöründe gözde bir kariyer yaparak iki kez Oscar ödülüne layık görülmüştü. Fakat siyasi bir olayda arkadaşlarını ispiyonladığı iddiası ömrü boyunca peşini bırakmadı. Bir kez daha Oscar ödülü alsa da bu iz ve üzüntüyü kapatamadı.

Ömrünün son yıllarına doğru yeniden Anadolu yollarına düşen Elia Kazan, Kayseri’ye geldi ve bu ziyaret sırasında yolu Zülfü Livaneli ile kesişti. İki ünlü simanın bu olağan dışı yolculuğunu anlatan eser, bu dönemin en ilginç ve okunabilir kitaplarından biri olmaya aday.

CEVAP VER