Japon Sevgili – Isabel Allende

Isabel Allende, Şilili bir yazar ve Güney Amerika’nın dünya çapında bilinen en iyi yazarı diyebiliriz. Genelde gerçeküstü bir kurgu kullanarak yazdığı romanlarında aşk, tutku, siyaset ve eleştiri gibi temalar kullanır. Sade ve akıcı bir dili vardır. Henüz 17 yaşında gazeteci olarak başladığı kariyerinde siyasi olaylar nedeniyle ülkesinden kaçmak zorunda kalmış ve daha sonra dönerek üretken bir şekilde yazarlık hayatını sürdürmüştür.

Yazarın son romanı “Japon Sevgili”, Can Yayınları’ndan çıktı ve İnci Kut çevirisiyle okurlara ulaşıyor. Yine tanıdık Isabel Allende üslubu ile aşk, sadakat ve kader ekseninde bir temaya konuk oluyoruz.

Roman, Alma ile Ichimei ismindeki karakterler arasındaki derin ilişkiyi konu ediyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Pearl Harbor saldırısının ardından ABD’nin ülkedeki Japonlarla ilgili tutumu değişiyor ve birbirine aşık olan bu iki karakterin hayatları da alt üst oluyor. Çok sonra ikisinin mektupları ortaya çıktığında, birbirlerine olan tutkuları ve yaşadıkları özlemin boyutu seriliyor ortaya.

Yazarın etkili kalemi ışığında bir aşk ve sadakat belgesine tanık olmak mümkün bu romanı okuyarak. Edebiyat meraklılarının okuma listesine ekleyebileceği bir nitelik taşıdığını belirterek önerebiliriz.

CEVAP VER