Yürümenin Felsefesi

          Yürümek, dilimizde birçok eylem için kullandığımız bir kelime. Hatta içerisinden geçtiğimiz şu günlerde tepki amacı ile gerçekleştirildiği de hepimizin malumu. Spor ve kilo verme açısından da uzmanlar tarafından önerilir ve gerçekten de sağlığa birçok faydası var. Bilenler için başka anlamlara da gelir yürümek, zihni açan ve ferahlatan bir eylemdir.

          Frederic Gros’un kaleme aldığı “Yürümenin Felsefesi” kitabı, yürümek dediğimiz bu eyleme daha fazla anlam ithaf eden ve yücelten bir eser. Günlük yaşantı içerisinde herhangi bir mesafeden başka bir mesafeye yürüyen milyonlarca insanın yürüme hakkında gözünden kaçırdıklarını irdeliyor bir nevi.

          Yürümenin yaratıcılıkla olan ilişkisine vurgu yapıyor kitap. Bireysel ve toplumsal anlamdaki yansımaları ölçeğinde kutsuyor yürümeyi. Çünkü yalnızlığımıza ilaç olabilir yürümek, korku ve kaygı gibi olumsuz duygulardan arınmamıza yardımcı olur. Aynı zamanda toplumsal bir hareket özgürlüğüne açılan yolun en önemli eylemlerinden biridir. Kitabın tabiriyle yeryüzünün kalbine düğüm atarak varlığını hissedebilme yeteneğidir.

          Kolektif Kitap tarafından yayına hazırlanan “Yürümenin Felsefesi”, farklı bir yürüme anlatısına ilgi duyan okurlar için değerlendirilebilecek bir fırsat.

CEVAP VER