Ölüler Kasabası

          Türk Edebiyatı’nda en çok eser verilen tür olarak öyküyü göstermek pek yanlış olmaz. Özellikle son yıllarda giderek artan bir yazar popülasyonu ile yüzlerce öykü kitabı edebiyat okurlarına ulaştı. Son günlerde yayına hazırlanan “Ölüler Kasabası” da bunlardan biri ve farklı kurgusu ile farklı bir okuma deneyimi vaat ediyor.

          Eser, birbiriyle bağlantılı dokuz öyküden oluşuyor. Kitabın ana teması ise çoğunluğun arasında yer almanın esaret ve komedi gibi iki tezat durumu bir arada hissettirmesi. Bundan kaçmak isteyenlerin yaşadıkları ise yazarın mizahi diliyle aktarılıyor okuyuculara.

          Kitap içerisindeki karakterler yalnızlığın ve yenilgilerin gölgesinde, geçmiş ve geleceğe dair sancılarla var oluyor. Öykülerde yer alan mektuplarla onların gerçeğine ulaşıyor okuyucu, şehir ve kasabaların renklerini hayal ederek. Çok şey yapmak isteyip hiçbir şey yapmayanların yolculuğuna eşlik ediyor.

          Taşkın Pelivan tarafından yazılan eser, E Yayınları’nın yerli yazarlar dizisi kapsamında yayınlandı. Bu, aynı zamanda yazarın ikinci öykü kitabı olarak da kayıtlara geçti. Öykü okuyucularının değerlendirmek isteyebileceği bir eser olarak nitelendirebiliriz kitabı.

CEVAP VER