Güzü İnciten Yara

          Şiir, ülkemizde çok okur bulan bir tür değil; zira enteresan bir şekilde şiir okumaktan ziyade yazmayı seven bir toplumuz. Bunun zaman zaman espri konusu olduğu da vakidir. Şiirin bu denli az okunması nedeniyle geçtiğimiz yıllarda kitabevleri şiir kitabı satmamaya yeltenmiş ve bu da tepkilere neden olmuştu. Bugün yine şiirin hak ettiği yerde olduğunu söyleyemeyiz. Yeni nesil şairlerin eski şairler kadar etki yaratamaması da bir başka problem olarak önümüzde duruyor.

          “Güzü İnciten Yara“, Doğan Ergül’ün toplu şiirlerinin bir araya getirildiği bir kitap. Genç yaşta aramızdan ayrılan Doğan Ergül, Kadıköylü şairlerden biri olarak tanınmış ve yayınladığı şiirlerle dikkat çekmeyi başarmıştı. Tıpkı Orhan Veli gibi genç yaşlarında hayatını kaybeden bir şair olması da açıkçası ilginç bir tesadüf.

          Kitap, şairin “Aşkın ve Suların Öğleni” ile “Uykulu Yağmur” isimli kitaplarında yer verdiği şiirlerden oluşuyor.

          Yitik Ülke Yayınları aracılığı ile okurlara ulaşan kitap, şairin bir kez daha anılmasını sağlaması ile de anlam taşıyor. Şiirsevererin kütüphanelerinde bulundurabilecekleri bir kitap olarak nitelendirebiliriz.

CEVAP VER