Gavur Mahallesi (Infidel Quarter)

          “Gavur Mahallesi”, ilk olarak 1992 yılında Mıgırdiç Margosyan tarafından yazılan ve yayınlanan, çok geçmeden büyük ilgi gören kitaplardan biri. Aradan geçen bunca yılın ardından, bu kez Aras Yayınları tarafından İngilizce olarak basıldı ve önümüzdeki günlerde okurları ile buluşacak.

          Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu topraklar, yakın döneme kadar farklı etnik köken ve inançtan insanlarla doluydu. Siyaset ve birçok sosyolojik nedenden dolayı bunu korumak pek mümkün olamadı ve bugün farklı olanlar azınlık olarak adlandırılıyor. Yine de geçmişe dair sayısız anı yollarda, evlerde ve insan belleklerinde yerini koruyor.

          Gavur Mahallesi, yazarı Mıgırdiç Margosyan’ın 1940 ila 1950 yıllarındaki Diyarbakır’dan kesitler sunduğu bir eser. O günlerde henüz bir çocukken şahit olduğu, şehirde yaşayan Ermeni ve Kürt kökenli sıradan insanların bazen komik, bazen de duygu yüklü öykülerini anlatıyor okurlara.

          Yazar eseri kaleme alırken öyküsünü aktardığı karakterleri gerçek ad ve halleri ile kağıda dökmüş ve böylelikle tarihe geçmelerini temenni ettiğini belirtmiş. Bunun bugün muhtemelen hayatta olmayan söz konusu insanlar için oldukça şık bir düşünce olduğu söylenebilir.

 

CEVAP VER