Yaşam Suyu

          Clarice Lispector, Brezilya’dan çıkan yazarlardan biri ve Dünya Edebiyatı içerisine adını yazdırabilme başarısını gösterebilenlerden. “G.H.’nin Çilesi” isimli romanıyla ülkemizde de tanınmış ve beğeni kazanmıştı. Hatta romanı Kafka’nın “Dönüşüm” isimli ünlü romanına benzetenler de olmuştu zira onda da bir hamamböceği karakteri mevcuttu.

          Yazarın “Yaşam Suyu” isimli kitabı ise birçokları tarafından yere-göğe sığdırılamıyor. Yine Kafka’nın yarattığı etkiyle benzer yanları vurgulanan, tarzı ve kurgusu ile en güzel övgüleri alan bir yazar durumunda Lispector. Ekol ya da efsane olmuş ünlülere atıf yapılarak, eserlerine renkli sıfatlar addedilerek sürdürüyor yazarlık macrasını.

          Kitabın tanıtım bülteninde ise “Merak ettiğim şu: düşüncenin bile ötesinde olan o içimdeki şey kim? Sana yazıyorum çünkü bu, tevazuyla kabul etmem gerekecek bir meydan okuma. Kendi hayaletlerim üşüşüyor içime, bir de efsanevi ve fantastik her ne varsa yaşam doğaüstü.” şeklinde bir pasaj var. Bu dahi yazarın düşünme tarzı ile ilgili biraz fikir verebilir.

          Monokl Yayınevi tarafından basılan kitabı dilimize Başak Bingöl Yüce çevirdi. Farklı bir yazar arayışında olanların değerlendirebileceği bir eser.

CEVAP VER