İflah Olmaz Optimistler Kulübü

          “Optimist” ya da en basit tabiriyle iyimser olmak naif bir motivasyondur ama kolay değildir. Dünyadaki hayat var olalı beri yaşamak çok başka nedenlerden dolayı zordur; gerek koşullar, gerekse insanlar optimist olma gayretini boşa çıkaracak bir düzen etrafında toplanır ve umutsuzluğa giden yolları yorulmaksızın donatırlar.

          “İflah Olmaz Optimistler Kulübü”, bir dönem kitabı ve içerisinde hüzün, politika, sevinç gibi hayata dair birçok şeyi barındıran bir roman.

          Kitabın kahramanı Michel Marini, yıl 1959’u gösterdiğinde henüz 12 yaşında ve durmaksızın okuyan, fotoğraf çeken bir karakter. Yaşıtlarının çok önünde bir hayat sürerken, günün birinde bir odaya girerek büyümesini daha da hızlandırıyor. Aralarında ünlü filozof Jean-Paul Sartre’nin de bulunduğu dönemin aykırı kişiliklerinin kulübüne girdiğinde hayat bambaşka bir kıvama bürünüyor onun için. Dostluk bağlarıyla bir araya gelen bu insanların yaşam öyküleri ışığında hayatına yön vermeye başlıyor kaçınılmaz olarak. Onları birbirlerine bağlayan sırrı öğrendiğinde ise kontrol edemediği bir hissiyatın girdabında buluyor kendini. Evet, bu sır onun da dahil olacağı optimistlik…

          Jean-Michel Guenassia’nın kaleme aldığı roman, edebiyat çevrelerinden tam not aldı. Dilimize Hasan Can Utku çevirdi ve Pegasus Yayınları aracılığı ile okurlara ulaşıyor.

CEVAP VER