Cunda’da Yolculuk

          İsmi “Ali Bey Adası” olarak değiştirilmiş olsa da, hemen herkesin dilinde Cunda adası olarak kalmıştır ve aynı zamanda Ayvalık’ın en popüler yeri olmaya devam etmektedir. Kendine özgü taş evleri, restoranları, sokakları, mutfağı ve koyları ile birçok güzelliği bünyesinde barındırır. Birçok sanat eserinde ilham kaynağı olarak kullanılmış, ünü bu coğrafyanın da dışına taşmıştır. Görenlerin adeta müptelası olduğu, göremeyip methiyesini duyanların hayallerine eklediği yerlerden biridir.

          “Cunda’da Yolculuk”, onun için yazılmış son kitaplardan biri. Emine Nilgün Yurtsever’in kaleme aldığı kitap, adından da anlaşılacağı üzere Cunda’da yeni bir yolculuğa çıkarıyor okurlarını. Buranın kendine özgü özelliklerini bir kez daha vurguluyor. Yozlaşmadan ayakta kalabildiğini, dünyanın sayılı iklimlerinden birine sahipliğini, zeytinyağı ve yemeklerini, gün batımlarında içilen keyifli şaraplarını hatırlatıyor bir kez daha.

          Daha önce “Bilge Ayna” ve “Aşure” adlı kitaplarıyla gündeme gelen Emine Nilgün Yurtsever’in gözünden bakıyoruz bu defa Cunda’ya. Bu özel yeri anmak ve edebi bir Cunda yolculuğu yapmak isteyenlerin başvurabileceği bir kaynak olarak değerlendirilebilir kitap.

          Eseri yayına Potkal Kitap Yayınları’nın hazırladığını da son olarak belirtelim.

CEVAP VER