Hesaplaşma – Atakan Büyükdağ

          İkinci Dünya Savaşı hakkında yazılı ve görsel olmak üzere sayısız materyal yayınlandı ve her birimiz sebep ve sonuçlar hakkında iyi-kötü bilgi sahibiyiz. Özellikle Almanya ve Adolf Hitler çılgınlığının dünyayı ateşe verdiği günler çok uzakta kaldı belki ama birçok ülke ve insanına utanç dolu sahneler bırakan bu savaşın izleri tamamıyla silinemedi. Tanık ve arşivler hala o günlere ışık tutarken yeni bilgilerin ortaya çıkması da kaçınılmaz oluyor.

          Ülkemizin -neyse ki- uzak durduğu bu savaşla ilgili çarpıcı bir sürece işaret ediyor “Hesaplaşma” kitabı. “Hitler, Churchill, Stalin ve Roosevelt’in Bilinmeyen Hesaplaşması” temalı kitap, o günlerle ilgili yeni bilgilerle buluşturuyor okurlarını.

          Atakan Büyükdağ’ın yazdığı kitapta, Almanların atom bombası kullanma olasılığına karşı diğer ülkelerin geliştirdiği refleksler ele alınıyor. ABD ve İngiltere’nin nükleer ile ilgili korkulu senaryolar karşısında neler yaptıkları ve Almanya’nın bu yöntemi uygulamaya koyamama sebeplerini irdeliyor. Ayrıca bu tehlikenin geçmesi ve savaşın sona ermesine rağmen ABD’nin atom bombası projesini sürdürme sebeplerine değiniyor.

          Beyaz Baykuş Yayınevi tarafından okurlara ulaşan kitap, tarih meraklıları için güzel bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

CEVAP VER