Düşüşe 18 Kala

          Noah Hawley, dünya çapında bir üne sahip olan “Fargo” dizisinin birçok ödüle layık görülen senaristi. Bu büyük başarıdan sonra bu kez bir gerilim romanı ile gündeme geldi ve yine dünyaca ünlü edebiyat otoriteleri tarafından övgülere boğuldu.

          Orijinal adı ile “Before the Fall”, dilimize çevrilen ismiyle “Düşüşe 18 Kala” romanı gerçekçi bir şekilde işlenen karakterleri, uzun zaman hafızada yer edecek konusu ile okurları sarsmaya aday bir eser.

          Yedi zengin ve bir ressamın özel bir jet yolculuğuna çıkmaları ve uçağın okyanusa düşmesi ile başlıyor roman. Uçaktan sağ olarak ressam ve küçük bir çocuk kurtulabiliyor. Olay ve ölen yolcular irdelenmeye başlandığında kaçınılmaz olarak komplo teorileri de üretiliyor. Medyanın da devreye girmesiyle ressam şöhret, kahraman ve aynı zamanda bir şüpheli olarak tamamen girift bir hayatın içerisinde buluyor kendini.

          Gerilim, gizem, şüphe, ün, sanat ve güç gibi kavramları okuyucunun kafasına zerkeden yazar, gerçekten etkileyen bir anlatım ve tema ortaya koymuş. Kitabın sinemaya uyarlanmaya son derece uygun olduğunu düşünenlerin sayısı hiç de az değil.

          Pegasus Yayınları tarafından ülkemizde basılan kitabı dilimize Nil Karaca çevirdi.

CEVAP VER