Batık Krediler

          “Bir Komiser Haritos Polisiyesi” alt başlığı ile yayınlanan “Batık Krediler”, İstanbul’da doğan Yunan yazar Petros Markaris’in polisiye romanı.

          Bilindiği üzere 2010 yılının yaz aylarında Yunanistan büyük bir ekonomik krizle dalgalanmış, ülke politikasına güvenenleri adeta tarumar etmişti. Sonrasında sadece ekonomik değil, sosyal ve siyasi alanlara da sıçrayan kriz, ülkeyi dünya gündeminin ilk sıralarına taşımıştı. Bizim gibi birçok ekonomik kriz yaşamış ülke toplumları içinse çok farklı bir durum yoktu; biz sadece nasıl sonuçlanacağı ile ilgilenmekle yetinmiş ve özellikle seçim süreci ile sonuçlarına odaklanmıştık.

          Bu romanda ise Komiser Haritos’un kriz dönemindeki polisiye serüveninin izlerini takip ediyoruz. Finans dünyasının tepetakla olması, ölüm ve cinayetlerle sarsılmasının ardından araştırma işine koyuluyor Haritos. İlk işi hızlı bir şekilde yükselerek zengin olan kişileri incelemek oluyor. Ardından Avrupa Birliği ile Yunanistan arasındaki para trafiğinin içerisinde sürdürüyor araştırmalarını.

          Kitap, ekonomik kriz ihtimalini daima sırtında hisseden bizim gibi ülkelerdeki okuyucular için ilginç olabilecek bir eser.

          18Hulki Demirel’in çevirdiği kitap, Can Yayınları aracılığı ile okuyucuyla buluşuyor.

CEVAP VER