2001 Eski Türkiye’nin Son Yılı – Mirgün Cabas

          “Yeni Türkiye” uzun zamandır maruz kaldığımız bir tabir ve durumdan ibaret. Tartışmalar, seçimler, kararnameler ve itirazlar eşliğinde bir 15 yılı geride bıraktık. Söylem dile getirilsin-getirilmesin geldiğimiz noktada gerçekten de yeni bir Türkiye var. İlerleme konusunda pek de farklı olmayan, ülkeye dair birçok şeyin ise tamamen değiştirildiği bir konjonktürden geçiyoruz. Saflar kemikleşerek belirlenmiş ve ayrılmış, ötesi ise pek de kestirilemez bir durumda. Eski Türkiye’yi özleyenlerin sayısı hiç de az değil aynı zamanda.

          Televizyon ekranlarından tanıdığımız Mirgün Cabas, “2001 Eski Türkiye’nin Son Yılı” isimli inceleme kitabında, adından da anlaşılacağı üzere eski Türkiye’nin son yılını mercek altına alıyor.

          Dönüp baktığımızda aklımıza o yılla ilgili ilk aklımıza gelen şeyin ekonomik kriz olduğunu söyleyebiliriz. Fırlatılan anayasa kitapçığı ve yazar kasalar, batan bankalar, askerin durumu, siyasetçiler ve nice örneğiyle ateşten bir yıl. O ateşin birçok kişi için alev topu haline geleceğinden, o günler arayacağından habersiz milyonlarca insan…

          Gündemin hiç durağan ilerlemediği şu günlerde, o dönemi daha net bir biçimde görmek isteyenlerin değerlendirebileceği bir kitap olarak gösterebiliriz bu çalışmayı. Okurlara ulaştıran yayınevi ise Can Yayınları.

CEVAP VER