Vassiliki Papageorgiou ve Aliki Markantonatou – Helis Ezgileri

          Türk ve Yunan kültürünün iç içeliği, benzerliklerin aynı olacak kadar fazla olmasının günlük hayatımıza pek çok yansıması var. Sanat ve müzik açısından da aynı durumun geçerli olduğunu savunmak pek de yanlış olmayacaktır. İki toplum da hislerini benzer ezgilere dökerek hedeflediklerine ulaşmayı seçmiştir çoğu zaman. Devletlerden kaynaklanan sorunlar ilişkilerde sorunlara yol açsa da, sanatçılar dayanışma ile bunun üstesinden gelmeyi büyük ölçüde başardı.

          Vassiliki Papageorgiou, yaşamını İstanbul’da sürdüren bir müzisyen. Önümüzdeki günlerde Yunan müzisyen Aliki Markantonatou ile hazırladıkları “Helis Ezgileri” albümünü müzikseverlerle buluşturacak.

Albüm antik ilahiler, şiirler ve rebetikolar ile oluşturulan özgün bir çalışma. Açılış parçası olarak seçilen ilahi, barış ve yaratıcı ifadenin evrene ulaşması isteğini simgeliyor.

          İki müzisyen, albümün prodüktörlüğünü de birlikte üstlenmiş. Kayıt aşamasının hemen hepsinde canlı kayıtlarla çalışılmış. Mandolin, kemençe, klarnet, perküsyon ve kontrbasın güzel bir uyum içerisinde hayat verdiği albüm, antik ve lirik bir hissiyata sahip.

          Albüm, bugün itibariyle iTunes üzerinde ön siparişte olacak. Önümüzdeki haftadan 27 Haziran’a kadar ise Apple Music ve iTunes yayınında dinlenebilecek. Daha sonra tüm mecralarda yerini alacak.

CEVAP VER