Dostoyevski ve Nietzsche – Trajedinin Felsefesi

          Dostoyevski ve Nietzsche, tüm dünyayı derinden etkileyen iki ayrı isim. Biri edebiyat, diğeri ise felsefe alanında kelimenin tam anlamı ile çığır açtılar ve yaşadıkları dönemden itibaren her zaman tartışılan birer isim oldular. Geriye ve bize bıraktıkları hala hüküm sürerek bugünün ve geleceğin nesillerine aktarılıyor. Muhtemelen dünya durduğu müddetçe etki yaratmaya ve hatırlanmaya devam edecek, yeni beyinlere ilham olacaklar.

          “Dostoyevski ve Nietzsche-Trajedinin Felsefesi”, Lev Şestov’un kaleminden çıkan ve her iki ismin yaşantı ve düşüncelerinden yola çıkılarak yazılmış bir eser. Yazar, Dostoyevski ile Nietzsche’nin ruh ikizi olduklarını iddia ediyor. Rus yazarın roman kahramanlarına bakıldığında yeni bir hayatın mümkün olmadığı düşüncesinde oldukları ve yazarın gerçek dünyası ile özdeşleştikleri tezini savunuyor. Ona göre durum Nietzsche özelinde de farklı değil ve o da düşündükçe acı çeken, fikirlerine bunu yansıtan biri.

          Felsefe ve trajediyi bir araya getiren, hatta bunları bir arada bizzat yaşayan iki kişi olarak bakıyor bu dev isimlere Lev Şestov.

          Kayhan Yükseler’in dilimize çevirdiği kitap, Notos Yayınları aracılığı ile okurlara ulaşıyor. Edebiyat ve felsefe ile haşır neşir olanların farklı bir bakış açısı izlemek için ilgilenebileceği bir kitap.

CEVAP VER