Dante Kulübü

          “Dante Kulübü”, kapağında “New York Times Bestseller” ibaresi ve Dan Brown’un kitabın  yazarı Matthew Pearl’dan övgü ile bahsettiği yorumu ile sunuldu. Bestseller kavramı birçok okuyucu için itici bir kriter olarak görünse de, bazı kitaplar yazının girişinde bahsettiğimiz övgü rüzgarını arkalarına alarak önyargıları kırabiliyorlar. Bu kitap özelinde de aynı durumun söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

          Kitapta tarih, edebiyat polisiye ve cinayet iç içe. 19. yüzyılda Boston’da geçen romanın hikayesi, üst üste gerçekleşen cinayetlerle başlıyor. Bunun sıradan bir şekilde çözülemediğinin düşünüldüğü sırada katilin Dante’nin “Cehennem”inden esinlendiği fark edilir. Bunun sonrasında çözüm işi Oliver Wendell Holmes, James Russell Lowell ve J. T. Fields’den oluşan Dante Kulübü’ne havale edilir. Bir tarafta edebiyata ve onun gücüne inanmış üç genç adam, bir tarafta ise acımasız bir katil vardır ve sonuç herkes tarafından merakla beklenmektedir.

          Teması ve kurgusu ile heyecan yaratan kitap, birçok kişi tarafından ürkütücü, şiirsel, cesur ve benzersiz gibi yorumlarla tanımlandı.

          Ülkemizde Pegasus Yayınları tarafından basılan kitabın çevirmeni ise Dost Körpe.

CEVAP VER