İnsan Vücuduna Seyahat

          İnsan vücudu çok karmaşık fakat müthiş işleyen bir mekanizma. Modern tıbbın geldiği noktada onun hakkında çok daha fazla bilgiye sahibiz. Tabii ki bu durum daha çok tıp alanında çalışanlar için geçerli. İnsan soyunun en garip davranışları arasında kendi vücuduna duyduğu ilgisizliği gösterebiliriz. Hala iç organlarının yerini bilmeyen insan sayısı çok fazladır. Fakat bundan daha da kötüsü bu kişilerin konuyu merak dahi etmemeleridir. Nedense kendi fiziksel ve ruhsal durumu insanın en çok kayıtsız kaldığı konular içerisindedir.

          “İnsan Vücuduna Seyahat” kitabı söz konusu kişilerin merak duygularında bir kıpırdanma yaratarak çoğunluğa yayılabilir mi bilinmez; fakat çok kişi tarafından yılın kitabı unvanını almış durumda. Öyle ki, dünyaca ünlü yazar kitabı muhteşem bulduğunu ve benzer bir eserle karşılaşmadığını ifade etmiş.

          Kitabın yazarı Gavin Francis, tıp sektöründe hekim olarak yer almış bir yazar. Tecrübe ettiği örneklerden yola çıkarak aklında kalan öyküleri tıp tarihi ile ve hatta edebiyat ve felsefe ile yoğurarak insan vücudunun seyahatini anlatmış. Kitap, okuyucularında bakış açılarını değiştirmek gibi bir gereklilik uyandırıyor.

          Domingo Yayınevi aracılığı ile yayınlanan kitabı dilimize çeviren isimse Şiirsel Taş oldu. Vücuduna edebi ve felsefi ölçülerle bir bakış atmak isteyenler için değerli bir kitap.

CEVAP VER