Montano Hastalığı

          İspanyol Edebiyatı’nın modern örneklerinden “Montana Hastalığı”, son dönemin en çok ilgi çeken ve övgüye layık bulunan eserlerinden biri. Yazarı Enrique Vila Matas bu eserini yayınladıktan sonra Borges’in en çok seveceği edebiyatçılar arasında gösterildi. Pedro Almodóvar gibi ünlü birinden yazılarının üstünlüğüne dair son derece güzel eleştiriler aldı. İspanya özelinde en üst sıralarda yer bulması da şöhretini pekiştiren bir faktör.

          Kitabın kahramanı Montana’nın yakalandığı edebi rahatsızlık paralelinde ilerliyor kitap. Bir roman yazan ve romanında yazma eylemini bırakan yazarların öyküsüne yer veren Montana, kitabı bitirdikten itibaren hiçbir şey yazamaz hale geliyor. Onun durumunu gören babası yardımcı olmak istese de, kendisi de hayatındaki karmaşanın içerisinde debelenmektedir. Derken, şehirler, anılar ve ayrıntılar karmakarışık bir vaziyet alır. Birçok alıntılarla dolu bir ansiklopedi olarak görünürken, birdenbire ortalamanın çok dışında bir roman çıkıverir ortaya.

          Romanın en sevilen kısmı ise farklı kurgusu ve canlılığını yitirmeden okuyucuya edebi ve güzel bir yolculuk hissi yaşatması.

          Jaguar Kitap’tan yayınlanan kitabı dilimize çeviren isimse Seda Ersavcı.

CEVAP VER