Zaman Yolcusunun El Kitabı

          Bir fırsat verilse ve tarihte çok önemli olarak bildiğimiz kişi ve olaylara, o sırada yaşananlara tanıklık edebileceğiniz söylense ne hissederdiniz? Herhalde buna çoğu kişinin vereceği yanıt heyecan ve benzeri duygular olacaktır. Böyle ütopik bir deneyimin hayalini kurmak dahi sevinçle karışık duygulara tekabül ediyor zira.

          “Zaman Yolcusunun El Kitabı”, sözünü ettiğimize yakın bir deneyim yaşatıyor. Geçmişte yaşanmış 18 tarihi olayı bizzat tecrübe etmenizi ve çok yakından tanık olmanızı sağlıyor. Bir bakıyorsunuz Paris’e gitmiş ve devrimci kadınlarla birlikte saraya yürüyorsunuz; Marco Polo ve Kaptan Cook’un refakatçisi oluyorsunuz bir de. Beatles grubunun nasıl kurulduğunu bilenler arasına girme ayrıcalığını yakalıyorsunuz ya da.

          Kitap, sadece olayların şahidi değil, gittiğiniz dönemin kültür ve alışkanlıklarını da öğrenmenizi sağlıyor. Böylece çok farklı kişiliklerle tanışıyor, ne yiyeceğiniz ve ne giyeceğiniz hakkında da fikir sahibi oluyorsunuz.

          Eserin üç yazarı var: Johnny Acton, David Goldblatt ve James Wyllie. Türkçeye Hazal Ceren Deniz’in çevirdiği kitabı yayına hazır hale getirense Maya Kitap oldu. Popüler tarihe ilgi duyanlar için önerilebilir.

CEVAP VER