Karanlıkta Dans (Kavgam Serisi 4)

          “Kavgam” serisi 6 kitaptan oluşuyor ve edebiyat gibi bir alanda hayli iddialı sayılabilecek bu tutum kelimenin tam anlamıyla tiryakilik yarattı. Yazarı Karl Ove Knausgaard, bu roman serisiyle çok sayıda kişi tarafından bir dahi olarak nitelendirildi. Çevrildiği dillerde rekora koşan kitap, “New York Times Bestseller” kategorisine girmeyi başardı.

          Yazar kendi yaşantısındaki an ve günleri paylaşıyor kitapta ve okuru buna ortak ediyor. Sanki o değil de, siz oluyorsunuz eserin kahramanı ve kitaba dahil olduğunuz gibi çıkmak da istemiyorsunuz. Dehşet, unutma, çılgınlık ve merak duygularını uyandıran bir dil kullanırken, hayretle dolu bir şaşkınlık içinde ve bitmesini istemeden devam ediyorsunuz kitaba.

          Kitap gerçekten çok büyük övgüler aldı ve edebiyat çevrelerinin gözdesi oldu. Norveçli yazarın kendi dilinde yazdığı kitap söz konusu çevre için bir ilk olma özelliği taşıması yönüyle takdir kazandı. Gündelik hayat gibi sıradan bir konuda böylesine bir ilgi toplamak da herkesin harcı değil doğrusu.

          Ebru Tüzel’in çevirisi ve Monokl Yayınları aracılığı ile yayına giren kitap, bunca övgü dikkate alınarak değerlendirilebilecek türden.

CEVAP VER