Yaratıcı Öğrenciler

          Birçok ülke diline çevrilen ve yayınlandığı her ülkede yüksek satış rakamlarına ulaşarak dikkat çeken “Yaratıcı Öğrenciler” kitabı, Dilek Boyraz çevirisiyle kitapseverlere sunuldu. Sola Yayınları aracılığı ile okurlara ulaşan kitap, son derece önemli bir konuyu işliyor.

          Kitabın yazarı Dr. Ken Robinson, daha önce yaptığı ve büyük ses getiren “Okullar yaratıcılığı nasıl öldürür?” başlıklı konuşmasını daha geniş bir şekilde ele alarak bu kitabı kaleme aldı. Kitabın teması, öğrencilerin yaratıcılığının nasıl güçlendirilebileceği sorusu üzerine kurulu.

          Yazar ve kitap, çocukların sorunlarla yalnız başlarına mücadele etmeyi öğrenmelerinin zaruri olduğunun altını çiziyor. Mücadele etmenin başarısızlık deneyimini öğrenmede yardımcı olacağı ve bu korkudan kurtulma tecrübesi kazandıracağı vurgusunu yapıyor. Sürekli diğer insanlarda hayal kırıklığı yaratma endişesiyle yaşayan öğrencilerin özgüven kaybı ve ileri safhada ise depresyon gibi rahatsızlıklar yaşayacağı uyarısı ile sunuyor tezlerini.

          Ülkemizde yıllardır eleştiri konusu olan eğitim sistemindeki hatalarla yeniden yüzleşmek isteyen ve çözüm için kişisel de olsa katkı koyma arzusu duyanların denemek isteyebilecekleri bir kaynak bu. Geleceği ellerinde tutacak çocuk ve öğrencileri doğru bir şekilde yönlendirmek hepimizin sorumluluğundayken, doğruya götürmeyi vaat eden her eser önemli zira.

CEVAP VER