Martin John 

          Martin John, sıradışı ve teması ilk duyulduğunda ince bir tedirginlik yaratan kitaplardan. Kara mizah üslubu ile kotarılmış olsa da, dış dünyada duyduğumuz ya da gördüğümüz örneklerin güzel hisler bırakmayan izlerini yeniden anımsatıyor.

          Sapık bir erkeğin kafası nasıl işler ya da beyninin kıvrımlarında neler olup biter? Romanın sapık kategorisine girmiş kahramanı, bu soruyu sormadıysanız sormaya, eğer sorduysanız daha iyi anlamaya çağırıyor sizi. Başta teşhircilik olmak üzere en kötü eylemlere dalıyor Martin John, üstelik hayatında en az onun kadar tedirginlik uyandıran biri daha mevcut: Annesi.

          Kitabın yazarı Anakana Schofield, bu eserle iki yık önce Giller Prize, geçen yıl ise Goldsmiths Prize’de finale kalmıştı. Yine iki yıl önce yılın en iyileri arasında gösterilmişti Martin John. Ayrıca edebiyat odaklarından övgü dolu eleştiriler almıştı. Çoğunun takdir ettiği husus, yazarının cesaretiydi.

          Kitap bu kez Encore Yayınları ve Mehmet Öznur çevirisiyle edebiyat takipçilerinin ilgisine sunuluyor. Cesareti seven ve kara mizah eserlerinden hoşlananlar için ideal bir kitap olduğunu söyleyebiliriz.

CEVAP VER