Ölen Hayvan

          “The Dying Animal” ya da dilimizdeki ismiyle “Ölen Hayvan” kitabı, Monokl Yayınları’nca özel bir kapak ve tasarımla yeniden yayınlandı. Bu kez dilimize çeviren isimse Can Kantarcı oldu.

          Dış basın ve edebiyat çevrelerinde samimi övgüler alan bir kitap bu. Yazarı Philip Roth kullandığı dil ve ironi ile neredeyse göklere çıkarıldı. Hüzün ve seks gibi derin, hatta katmanlı hisler uyandıran konularda üst seviye bir hüner sergiliyor çünkü yazar.

          Roman, hikaye ve yer yer deneme tadında ilerliyor eser. Kimileri içinse bir röportajın dingin cümlelerini takip ederek çözümleme yapmak gibi. Artık yetmişli yaşlarına gelmiş bir profesörün hayat, kadınlar ve cinsellik hakkındaki fikirleriyle baş başa kalıyor ve bu girift hususlara yeni bir açıdan bakıyor okuyucu. Çünkü karşısındaki yazar ABD’deki cinsel devrimin dinamikleri ile ilgili yeni bir pencere açıyor. Profesörün unutamadığı bir kadınla olan ilişkisi ve belki de ilişkisizliği çerçevesinde kat ediyor bütün bu sorgulamaktan bıkmadığımız kavramları.

          Yaşadığımız toplumda hala tartışmaya bayıldığımız kadın ve cinselliği, hayata geri dönüp bakıldığında düşünülenleri yeniden gözden geçirebilirsiniz bu kitabın peşine takılarak. Kim bilir, belki hala üzerinden geçmeniz gereken bazı fikirleriniz kalmış olabilir aklınızın bir köşesinde.

CEVAP VER