Cezasız Eğitim

          Yaşamın birçok alanda değişime uğradığı günümüzde, çocuk eğitimi de aynı değişimden nasibini alıyor. En çok değişikliğin yaşandığı bir dönemde doğan çocukların nasıl bir eğitimden geçeceği ise önemli bir tartışma konusu. Birbirinden farklı görüşler etrafında dolanarak en doğruyu bulmaya çalışan ebeveynlerin işinin hayli zor olduğunu söyleyebiliriz. Bilgiye ulaşım kolay fakat bilgi kirliliği ya da hatalı bilgiyle karşılaşma oranı da bir o kadar yüksek.

          Eğitimde ceza, şiddet kullanımı yanlışlığının toplumca benimsenmesinin ardından kabul gören bir yöntem. Çocuk ya da çocuklarını hatalardan döndürmek maksadıyla çoğu ebeveyn bu yöntemi uygulamayı tercih ediyor.

          “Cezasız Eğitim” kitabı, bu kabul gören yönteme karşı çıkan tezleriyle öne çıkan bir çalışma. Ceza verilerek yetiştirilen çocukların hiperaktif, öfkeli, yılışık ve şımarık bireyler olduklarını iddia ediyor. Bu çocukların eş ve çocukları ile olan iletişimlerinde sorun yaşama ihtimallerinin yüksek olacağını belirtiyor ileri sürdüğü fikirleriyle. Ceza yönteminin bir aşağılama yöntemi olduğu düşüncesini empoze ediyor okurlarına.

          Konuya bakış açısını epey bir değiştiren bu kitabı Pedagog Adem Güneş kaleme aldı. Timaş Yayınları’nın Çocuk Eğitimi Dizisi kategorisinde yer alan eser, ebeveynlerin inceleyebileceği bir kaynak.

CEVAP VER