Johan Cruyff – Benim Oyunum

          Her meslek ve kesimden insanı aynı safta buluşturabilen bir oyun futbol. Kitleleri peşinden sürükleyen bir gösteri, yaşamın odak noktasına konulan bir zevk ve çok daha fazlası söylenebilir bu oyun hakkında. Her şey gibi onun da değişen bir yapısı var ve felsefi boyutuna indiğimizde çok derin karakter ve görüşlere rastlatabiliyoruz. Bir kitap yazacak kadar bu işe kafa yormuş ve değişimin öncüsü olmuş Johan Cruyff, “Benim Oyunum” kitabı ile bu savı destekleyen bir örnek ortaya koyuyor.

          Futbol yaşantısı boyunca kendine has stili ile milyonlarca hayran kazandı Cruyff, binlerce oyuncu tarafından örnek alındı. Dünyaca ünlü isimlerin takdirini topladı. Performansı ve başarısı ile aslında köklü bir değişimin de temellerini atıyordu.

          “Total Futbol” kavramını Ajax ve Barcelona takımlarına yerleştirmesiyle seyir zevki yüksek bir oyun anlayışı dünyanın birçok ülkesindeki takıma yayıldı. Teknik direktör olarak da tıpkı oyunculuğunda olduğu gibi çığır açtı.

          Amsterdam sokaklarında başlatan futbol macerasını ve sonrasında yaşadıklarını samimi ve akıcı bir şekilde anlatan Johan Cruyff’un bu kitabı, yayınlandığı tüm ülkelerde büyük ilgi gördü.

          Algan Sezgintüredi’nin çevirisiyle hazırlanan kitap, Domingo Yayınları aracılığı ile okurlara ulaşıyor. Futbolu düşünsel bazda irdeleyen herkes için güzel bir kaynak kitap olarak değerlendirilebilir.

CEVAP VER