Jose Saramago – Körlük

          Jose Saramago’nun yazdığı “Korlük” romanı, 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüş bir eser. Dünya edebiyatına bu etiketle girmiş ve okuyanlarda derin izler bırakmayı da başarmıştı. Aynı yazarın “Kabil” isimli kitabını da çeviren Işık Ergüden, bu kez bu eseri dilimize kazandırdı. Yayına hazırlayan ise Kırmızı Kedi Yayınları oldu.

          Romanın tedirgin edici, hatta belki de korkutan bir teması var. Bir toplumun başına gelen hiç ummadık bir felaketin ardından yaşanan gerilimi adım adım aktarıyor okurlarına. Böyle bir durumda bireylerin nasıl keskin dönüşümler geçirdiklerini, toplumun ortak noktası olarak görülen bazı değerlerin nasıl yıkıldıklarını anlatıyor.

          İsimsiz bir ülkenin isimsiz bir şehrinde ansızın kör olan bir karakterle başlıyor kitap. Karanlık yerine bembeyaz bir boşluğa düşen adam, bu konuda yalnız kalmıyor ve bu durum tüm şehirde salgın şeklinde yayılıyor. Kaçınılmaz olarak ülkenin başındakiler de bu salgından etkileniyor ve düzen tamamen bir kaosla yer değiştiriyor. Bu sırada akıl hastanesinden kurtulan yedi kişinin mücadelesi etrafında gelişiyor roman.

          Kitabın felaket senaryolu teması, yazarın şiirsel üslubu ile tolere olarak etkileyici bir serüvene dönüşüyor. Deneyimlenecek, kütüphanelere eklenecek bir kitap olarak tanıtabiliriz.

CEVAP VER