Biz Hep Şatoda Yaşadık

          Shirley Jackson, dünyanın en ünlü yazarlarını etkilemiş, onlara esin kaynağı olabilmiş bir yazar. Bunlar arasında Stephen King ve Neil Gaiman gibi milyonlarca okura ulaşmayı başarmış yazarlar da var. Onun kaleme aldığı “We Have Always Lived in the Castle”, yani dilimizdeki ismi ile “Biz Hep Şatoda Yaşadık”, Amerikan Gotik klasikleri arasında gösterilen eserlerden biri. Bu kez Siren Yayınları tarafından Berrak Göçer çevirisiyle okur karşısında.

          İki kız kardeşin dünyadan gizli bir şekilde yaşamaları üzerinden yola çıkıyor roman. Geçmişten gelen sır dolu bir olay içerisine çekiyor okuyucularını. Yazarın usta işi kurgusu ile gerilim yer yer alçalıp, yer yer yükseliyor. Öykü ilerledikçe keskin değişimler için sadece bir anın yeterli olduğunu, geriye çoğu zaman bir toz zerresi ya da kül kaldığını hatırlatıyor. Yürekte büyüyen her şeye karşın, insanın daimi sığınağının yine evi olduğunu vurguluyor.

          Romanı ayrıcalıklı kılan özelliklerinden biri ise oldukça özgün bir karakter olan Merricat. Garip olduğu kadar çekici bir karaktere de sahip olan Merricat, tehlikeli gerçekler karşısında yok olma pahasına duruşundan ödün vermiyor.

          Klasik eserlerin yetkinliğine inanan herkesin deneyimlemesi gereken bir kitap.

CEVAP VER