Selim İleri – Sona Ermek

          Türk Edebiyatı’nın hala eser vererek yaşayan isimlerinden biri Selim İleri. Öykü ve romanlarıyla kalıcı olmuş, kemik bir okuyucu kitlesi kazanmış, ödüller almış ve edebiyat dünyamızın ileri gelenlerinden biri olarak adını yazdırmıştır. Edebiyatın farklı bir şekilde evrildiği günümüzde geçmişin renklerini taşıyan ve üretkenliğinden bir şey kaybetmeyen yazarlardandır.

          Geçtiğimiz günlerde “Sona Ermek” isimli romanıyla yeniden okuyucularla buluştu Selim İleri. Bu yıl tam ellinci yılını kutladığı edebiyat yaşamında, kendine ve okurlarına yeni bir hediye verdi adeta.

          Yazar olan ve birçok eser veren bir kahramanın peşine düşüyor okur roman boyunca. Daha önce başlayıp yarım bıraktığı bir romana yeniden döndüğünde, geçmişte kalanların yağmuruna yakalanıyor yazar. Orada geride kalan gençliğin hayalleri, kırılmışlıkları ve her perdesiyle yaşanmış sahneleri duruyor. Ve elbette şarkılar, şiirler, kitaplar ve yazarlar; hatta onlara can veren karakterler duruyor bütün özellikleriyle birlikte.

          İç hesaplaşmaları ve yaşlılığın getirdiği kaygılı ruh haline rağmen yaşamdaki güzellikleri görebilmenin, her an umuda tutunabilme imkanının var olduğunu içe işleyen bir roman olarak özetleyebiliriz eseri. Everest Yayınları tarafından hazırlandığını da belirtelim.

CEVAP VER