İstanbul 2023

          Dünyanın sayılı şehirlerinden biri İstanbul, 20 milyonu zorlayan nüfusuyla adeta ülke içerisinde bir başka ülke. Yaşayan bir tarih olarak eskise de ihtişamını korumaya çalışıyor ve tüm insan kalabalığına rağmen kimilerinin en büyük gözdesi. Son yıllarda gerçekleştirilen yeni yapılaşma ise yoğun itirazlara karşın sürüyor; ortaya yeni bir demografi, yeni bir toplum yaşayışı çıkarılıyor.

          “İstanbul 2023” kitabı, Sinan Logie ile Yoann Morvan’ın kaleme aldıkları bir eser ve bunun için İstanbul’daki değişimleri bizzat yürüyerek gözlemlerini aktardıkları satırlardan oluşuyor. Yazarlar Gebze’nin sanayi bölgelerinden başlayarak Aydos, Üçüncü Havalimanı, Osman Gazi Köprüsü, Kanal İstanbul ve Üçüncü Köprü gibi proje ve yerleşimlerin olduğu bölgelerde bire bir incelemeler yapmış.

          Ülkemizin kanayan yaralarından biri olan çarpık kentleşme olgusunun üzerine tartışmalı projelerin de hayata geçmesiyle şehirlerimizde birçok risk oluşuyor. Başta deprem gibi fiziki tehlikeler olmak üzere toplumun yaşayışına olumsuz etki eden bir yapılanma söz konusu. Kentsel dönüşüm, yenileme gibi tanımlar havada uçuşurken, estetik olmaktan uzak yapılarla kuşatılmamız da cabası. Tüm bunların daha çok tartışılması gerekliliği gün gibi ortada yani.

          İletişim Yayınları tarafından basılan kitap, konuyla ilgili olanların daha net veri ve yorumlardan haberdar olabilmeleri adına tavsiye edilebilir.

CEVAP VER