Zübeyde Hanım ve Oğlu

          Sadece ülkemiz için değil, diğer dünya ülkeleri için de en önemli şahsiyetlerden biridir Mustafa Kemal Atatürk. Zekası, umudu, yenilikçiliği ve devrimciliği ile milyonlarca insanı etkilemiştir ve etkilemeyi de sürdürecektir. Gidişinin ardından geçen bunca zamandan sonra onu hala tartışıyor olmaksa bize özgü bir hareket olsa gerek. Ne yazık ki kurucusuyla kavga eden ender ülkelerden biriyiz; hatta belki de yegane örneğiz bu konuda. Neyse ki anısına saygı duyan ve onu saçma sapan iftiralara kurban etmeyecek milyonlarca insan da mevcut.

          Bilindiği üzere Atatürk’ün hayatındaki üç kadın onu derin hislerle sevdi. Biri annesi Zübeyde Hanım, diğerleri ise Fikriye ve Latife Hanım’dı. Annesi her daim onun hasretini çekerken, diğer iki kadın çeşitli nedenlerden dolayı onun hayatından çıkmak zorunda kaldı. Hepsinin rekabet ettiği ortak kavram ise onun bitmek bilmeyen vatan sevgisiydi.

          “Zübeyde Hanım ve Oğlu”, merkezine önceki cümleyi koyan ve bu iki insan için yazılan ilk roman olma özelliği taşıyor. Ayrıca kurtuluş mücadelesi verilirken Atatürk’ün yaşadıklarını, umut, cesaret, kararlılık ve daha nice duygu etrafında bir ülkeyi yeniden ayağa kaldıran bir lider ve toplumun hikayesini aktarıyor okuyucularına.

          Tuna Serim’in kaleme aldığı kitabı yayına hazırlayan Destek Yayınları oldu. Hiç istemediğimiz tartışmalara maruz kaldığımız şu günlerde sığınılabilecek bir kitap olarak addedebiliriz eseri.

CEVAP VER