Refik Durbaş – Yaramaz Şiirler

          Uzun yıllardır şiire emek veren ve yaşayan en önemli şairlerimizden Refik Durbaş, çocuklara yönelik olarak hazırladığı ancak yetişkinlerin de okuyabileceği yeni kitabı “Yaramaz Şiirler” ile bir kez daha okur karşısına çıktı.

          Çocuklar için kitap yazmak sanıldığı kadar basit bir iş değildir; didaktik olmak ve çocukça dize ya da metinler yazmaksa kolaycılıktır. Refik Durbaş, şiirleri yazarken bu temel ilkelerden uzaklaşmamaya azami dikkat gösterdiğini ifade ediyor. Kitabın ismi gibi yaramaz ve eğlence dolu dizelerle çocukların dilimizle olan ilişkisine katkıda bulunuyor ayrıca.

          Kitaptaki şiirler, alanında kendini ispatlamayı başarmış biri olan Deniz Üçbaşaran’ın çizimleriyle görsel bir zenginlik kazanmış. Çocukların görsel hafızasına da hitap eden kitap, yetkin sanatçılarıyla ebeveynlerin çekinmeden değerlendirebilecekleri bir nitelikte.

          Aziz Nesin’in deyimiyle üç kişiden dördünün şair olduğu toplumumuzda, şiir ne yazık ki eski ilgiyi görmüyor. Okumaktan çok yazmayı tercih eden bireylerin çokluğunun bunda payı olduğu söylenebilir. Refik Durbaş gibi şairlerin kıymetini henüz hayattalarken bilmek son derece önemli bu yüzden.

          “Yaramaz Şiirler”in yayınlanmasına öncülük eden kuruluşun Hep Kitap olduğunu da yazımıza ekleyelim.

CEVAP VER