Kumların Kadını

          “Kumların Kadını” bir Abe Kobo romanı ve Japonya’nın yetiştirdiği en önemli yazarlarından biri olan Kobo bu kitapla bir kez daha farklı ama klasiğe yakın bir eser ortaya koyuyor. Onu okuyanların birleştiği ortak nokta Franz Kafka ile olan benzerliği olsa da, Poe kadar şairane olduğunu düşünenlerin sayısı da az değil. Eserlerinde okuru yakalayan, labirentlere sokan ve durmaksızın okuma isteği uyandıran bir tempo ortaya koyuyor.

          Roman, kumdan ibaret bir evrendeki bir böcekbilimci, bir kadın ve bir hayalin izdüşümlerini veriyor okurlara. Ansızın, hiç beklenmedik bir şekilde trene atlayıp giden ve kendinden haber alınamayan birine dönüşen bir adamın yolculuğundan giriş yapıyor. İlan ya da aramalardan istenilen sonuç elde edilemediğinde ve bildik şüpheler boşa çıkıp bambaşka bir gerçekle karşılaşıldığında daha da gizemli bir hüviyete bürünüyor bu garip görünen gidiş.

          Türkçeye Barış Bayıksel tarafından kazandırılan romanı okurlarla buluşturan ise Monokl Yayınları oldu. Yazarın önceki romanlarını tecrübe edenlerin de, ilk kez okuyanların da tat alabileceği bir eser diyebiliriz kitap için.

CEVAP VER